Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Η Δραγασιά (Το Δίσλαπο) - Χθες, Σήμερα, Αύριο

Η Δραγασιά (Το Δίσλαπο) - Χθες, Σήμερα, Αύριο 12 Χρόνια, 11 Μήνες πριν #1232

Ο οικισμός της Δραγασιάς μπορεί να ανήκει γεωγραφικά στον Νομό Κοζάνης, δεν παύει να βρίσκεται όμως στη γειτονιά μας και να τον θεωρούμε και αυτόν, τόπο μας. Τον έχουμε επισκεφθεί άλλωστε πολλές φορές σε σημείο να μας γνωρίζουν αρκετοί άνθρωποι στο χωριό.
Το βιβλίο που παρουσιάζω σήμερα δεν το έχω διαβάσει.
Αυτό όμως δεν με εμπόδισε να το βάλω κι αυτό εδώ μέσα, με τα υπόλοιπα βιβλία που έχουν γραφτεί για την περιοχή μας.

gakopoulos-dragasia.jpg

Οι λόγοι που δεν κατάφερα να διαβάσω ακόμα το συγκεκριμένο βιβλίο είναι δυο.
Έπεσε στα χέρια μου πριν λίγες ημέρες (κυκλοφόρησε μόλις πέρυσι) και πρόκειται για ένα ογκωδέστατο βιβλίο εξακοσίων εβδομήντα σελίδων...
Έχουμε συνηθίσει τα βιβλία που έχουν γραφτεί για τα χωριά μας να είναι σχετικά μικρά. Φανταστείτε πόσο χρόνο μπορεί να ξόδεψε ο συγγραφέας για να ολοκληρώσει ένα τόσο μεγάλο πόνημα. Υποθέτω ότι θα του πήρε χρόνια μέχρι να φτάσει στο σημείο να ξεκινήσει την έκδοσή του.
Δεν γνωρίζω τον συγγραφέα αλλά νομίζω ότι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να του αποδώσουμε τα εύσημα που μετουσίωσε σε 670 ολόκληρες σελίδες την αγάπη του για το χωριό και τους ανθρώπους του.
Οι μελλοντικές γενιές των Δραγασιωτών ίσως να μην γνωρίσουν ποτέ ποιος ήταν ο Κώστας Γακόπουλος. Θα μπορούν όμως να έχουν στα χέρια τους καταγεγγραμένο ένα μεγάλο ιστορικό κομμάτι της γενέτειρας των προγόνων τους, αδιαφορώντας ως έναν βαθμό για τον χρόνο, που σβήνει στο πέρασμά του, μαρτυρίες και αναμνήσεις...
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών
  • Δημοσιεύσεις: 596
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.60 δευτερόλεπτα