Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Βοήθεια για πεζοπορική διαδρομή Μικρά Όντρια

Βοήθεια για πεζοπορική διαδρομή Μικρά Όντρια 10 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #1321

Θα ήθελα βοήθεια για πεζοπορική διαδρομή Από το χωριό Βράχος (1.100 μ.) και πεζοπορία στα Μικρά Όντρια – ανάβαση στην κορυφή των Μεγάλων Οντρίων (1.596 μ.) και κατάβαση στην τεχνητή λίμνη του χωριού Βράχος
1) Εάν υπάρχει σημαδεμένο μονοπάτι;
2) Κάποιο σκαρίφημα ή ακόμα καλύτερα χάρτης;
3) Τι δεν θα πρέπει να παραλείψω να δω στην διαδρομή γιατί ακούω για πολλά θαυμάσια μέρει;
Στέλνω ένα τμήμα χάρτη εάν δεν έχετε και οποίος έχει χρόνο και διάθεση ας χάραξη την διαδρομή.
Ευχάριστο Τάκης

Το συνημμένο αρχείο 3.jpg δε βρέθηκε

• Τάκις
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μπήκε στη θερμοκοιτίδα

Απ: Βοήθεια για πεζοπορική διαδρομή Μικρά Όντρια 10 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #1322

Φίλε Τάκις καλησπέρα! Με συγχωρείς για τη μη απάντηση και την κολλησιεργία στην προηγούμενη συζήτηση που είχαμε απλώς μπαίνω στη σελίδα ελάχιστα μιας που βρίσκομαι σε φάση που τρέχω και δε φτάνω λόγω εξεταστικής (εδώ μου έδωσες την ευκαιρία να απολογηθώ γενικότερα για την απουσία μου από την σελίδα στους υπόλοιπους συμφορουμίτες)...
Είμαι από τον Φιλώτα
Όσον αφορά τα Όντρια τώρα...
Λογικά θα έχετε διαβάσει αυτό cyberotsarka.gr/tsarkes/nomos-kastorias/...aontriaanalipsi.html - έχει να κάνει με τα Μικρά Όντρια. Υπάρχει μονοπάτι που ξεκινάει από το χωριό Βράχος και προσεγγίζει το ζωνάρι των μικρών Οντρίων στην τοποθεσία Πόρτες.

3.jpg

(ΧΟΝΤΡΙΚΑ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ)

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι τρόποι προσέγγισης (ένας -κακός- χωματόδρομος από τη Λάγγα που σε ανεβάζει μέχρι ένα σεβαστό υψόμετρο, κοντά στα μικρά Όντρια), αλλά η αλήθεια είναι πως κάποιος με μικρή έστω εμπειρία και μέτρια φυσική κατάσταση να προσεγγίσει από πολλά σημεία τα Όντρια και ας μην υπάρχει μονοπάτι. Απλά με πολύ προσοχή για την πολύ απότομη κλίση και την πυκνή βλάστηση.
Τα Όντρια είναι ένα μεγάλο πεδίο για εξ'ολοκλήρου εξερεύνηση.. Επίσης είναι ο παράδεισος του χασίματος!! Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα, ειλικρινά, χάνεσαι για πλάκα... Η επανάληψη, τα δέντρα, οι τρύπες σε αποπροσανατολίζουν εντελώς. Όποτε με το να δώσω οδηγίες για κάτι συγκεκριμένο μάλλον μόνο χάσιμο θα προκαλέσω (πραγματικά Τάκις, ρώτα κάποιον που έχει πάει να σου πει). Οι προτάσεις μου είναι δύο:
α) πας στο άσχετο για να περάσεις καλά και να χαθείς -πάντα με πολύ προσοχή-, να ζήσεις μία μοναδική περιπατητική εμπειρία, απλώς ανεβαίνοντας στα Όντρια. Είναι κάτι που από μόνο του αξίζει. Άλλωστε τα Όντρια δεν μας μάγεψαν τόσο με αυτά που κρύβουν, αλλά με την μορφή τους αυτή καθεαυτή
β) πας με κάποιον που ξέρει (προσφέρομαι! όχι όμως άμεσα...), το οργανώνεις τέλεια με ώρες διανυκτερεύσεις κλπ και γυρνάς τα πάντα... Ούσι, βάραθρα, Ανάληψη, Κωστάκης, Νάνος, Αϊ Μηνάς, Αρκουδότρυπες, Μύτκα, Αράπης...
Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι το εκκλησάκι της Αναλήψεως του Σωτήρος (παραπάνω άρθρο), το οποίο φαίνεται και στο χάρτη, είναι στο δεύτερο μεγάλο ξέφωτο μετά τις Πόρτες περπατώντας με μικρή τάση προς τα αριστερά.. Αλλά και πάλι δεν εγγυόμαι ότι σίγουρα κάποιος θα το βρει!! Εμείς πήραμε 15 τηλέφωνα, ενώ ήμασταν εκεί πάνω, σε αυτόν που ήξερε που είναι μέχρι να το βρούμε.. Μιλάμε για μία εκκλησία, σκεφτείτε πόσο μάλλον μια σπηλιά! Στα Όντρια δεν υπάρχει η παραμικρή υποδομή (καλώς κατ εμέ), τίποτε να σε καθοδηγήσει. Αν με βάλετε να πάω στου Κωστάκη που έχω πάει 2 φορές, 50-50 (ίσως και λιγότερο) είναι αν θα τη ξαναβρώ! Αλήθεια...
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
ΑΘ10
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.16 δευτερόλεπτα