Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Μια βόλτα στο Άνω Περιβόλι για το πεσμένο κάστρο

Μια βόλτα στο Άνω Περιβόλι για το πεσμένο κάστρο 10 Χρόνια, 11 Μήνες πριν #1169

Οι κάτοικοι του χωριού μου έχουν πει για ένα κάστρο που είχε η περιοχή που πλέον υπάρχουν μόνο λίγες πέτρες... Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και σε ένα βιβλίο φήμες για ένα κάστρο...
Επίσης στην Εκκλησία του Αγίου Αθανασίου (αν θυμάμαι καλά) που είναι πάνω στο βουνό (δηλαδή κοντά στο κάστρο) υπάρχουν και βιβλία για την ιστορία του χωριού...

Εμπρός καλά μου πόδια!!!!
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • STARTER!
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ: Μια βόλτα στο Άνω Περιβόλι για το πεσμένο κάστρο 10 Χρόνια, 11 Μήνες πριν #1172

Μάλλον θα χρειαστεί και δεύτερη εξόρμηση στο Περιβόλι για το πεσμένο κάστρο.
Από τα λίγα που είδαμε, φαίνεται ότι, κάστρο στο συγκεκριμένο μέρος δεν υπήρχε ποτέ κι ο σωρός από πέτρες που έχει σκεπαστεί από τα χόρτα ήταν μάλλον κάποιο παρατηρητήριο ή φυλάκιο που κατέρρευσε, άγνωστο ποια εποχή. Στην κορυφή του «κάστρου» στέκει επιβλητικά ένας μεγάλος ξύλινος σταυρός ύψους περίπου τεσσάρων μέτρων, που θυμίζει κεντροευρωπαϊκά πρότυπα και περιμετρικά του πέτρινου λόφου, σώζεται μία τάφρος βάθους περίπου ενός μέτρου και πλάτους μισού που η έκτασή της δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο να εκτιμηθεί καθώς το μεγαλύτερο μέρος της έχει επίσης σκεπαστεί από τη βλάστηση και το χώμα.

kastro_perivoli.jpg

Στο χωριό, όταν ρωτήσεις για τα ερείπια πάνω στο βουνό, λένε για έναν ηλικιωμένο άγγλο αρχαιολόγο που είχε επισκεφθεί αρκετά παλιότερα την περιοχή κι ο οποίος απεβίωσε την παραμονή της προγραμματισμένης του ανασκαφής, στο χώρο.
Το θέμα χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση καθώς το σημείο στο οποίο βρισκόταν το παρατηρητήριο είναι στρατηγικής σημασίας και ίσως να κρύβεται κάτι που με μια πρώτη επιτόπια έρευνα, δεν φαίνεται. Είναι όμως πολύ δύσκολο διότι οι λίγες πληροφορίες που έχουμε συλλέξει είναι συγκεχυμένες και μέχρι ενός βαθμού ίσως και φουσκωμένες.
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών

Απ: Μια βόλτα στο Άνω Περιβόλι για το πεσμένο κάστρο 9 Χρόνια, 10 Μήνες πριν #1392

Με το που λιώσουν τα χιόνια λέω να πάμε μια βόλτα γιατί πλέον μπορείς να δεις μεγαλύτερο μέρος από τα ερείπια μετά από τους γνωστούς "καλλιτέχνες" που κάνουν μια χαρά την δουλειά τους χωρίς να του παίρνει κανείς χαμπάρι.
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • STARTER!
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ: Μια βόλτα στο Άνω Περιβόλι για το πεσμένο κάστρο 9 Χρόνια, 10 Μήνες πριν #1393

Να κάνετε ανοιχτή πρόσκληση μερικές μέρες νωρίτερα μπας και κάνουμε το πρόγραμμά μας και έρθουμε παρέα..
  • paschoual
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μπήκε στη θερμοκοιτίδα
Τα γούστα και οι βλακίες πληρώνονται ακριβά, γιατί όχι, μια ζωή την έχουμε...
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.19 δευτερόλεπτα