Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Σπηλιά του Παταράγκου

Σπηλιά του Παταράγκου 9 Χρόνια, 1 Μήνας πριν #682

Το τοπικό τμήμα βορείου Ελλάδος της Ελληνικής σπηλαιολογικής εταιρίας επισκέφθηκε και χαρτογράφησε την τρύπα του Παταρράγκου και σε άρθρο που δημοσιεύθηκε στο ese-totve.blogspot.com/ αναφέρει:

Το σπήλαιο του Παταράγκου εξερευνήθηκε και χαρτογραφήθηκε, από μέλη του τοπικού τμήματος βορείου Ελλάδος της ΕΣΕ, κατά την αποστολή του τμήματος στην Καστοριά το τριήμερο 24- 26 Οκτωβρίου 2009.
Η σπηλιά του Παταράγκου βρίσκεται στο βουνό του Αγ. Αθανασίου που εισχωρεί στην λίμνη της Καστοριάς. Στο ίδιο όρος βρίσκεται και το ονομαστό σπήλαιο του Δράκου, καθώς και αρκετά ακόμη μικρότερα σπήλαια.
Το σπήλαιο είχε εντοπιστεί από μέλη της cyberotsarka και του ΕΤΑΚ Καστοριάς. Από αυτούς μας υπεδείχθη και η θέση του σπηλαίου.

IMGP3207.JPG

Θέση-Πρόσβαση
Στίγμα: Ν 40ο 30. 878’ Υψόμετρο: 794μ.
Ε 021ο 16.795’
Το σπήλαιο βρίσκεται περίπου 100 μ. ψηλότερα από την επιφάνεια της λίμνης και η πρόσβαση σε αυτό είναι αρκετά εύκολη. Η είσοδός του βρίσκεται λίγα μέτρα αριστερά από ένα μικρό μονοπάτι που ξεκινά από το μικρό ναό του Αγίου Αθανασίου στην κορφή του λόφου της Καστοριάς. Την είσοδο κρύβει μια μεγάλη συκιά.

Περιγραφή- χαρακτηριστικά σπηλαίου
Το σπήλαιο διανοίγεται σε στρώματα Μέσου-ανώτερου Λιασικού ασβεστολίθου της Πελαγονικής ζώνης. Το σπήλαιο αποτελείται από έναν μεγάλο κεντρικό θάλαμο και τέσσερεις μικρότερους οι οποίοι ανοίγονται περιμετρικά. Είναι ένα ενεργό σπήλαιο όπως αποδεικνύεται από την έντονη σταγονοροή και τους πανέμορφους εμβρυακούς σταλακτίτες. Σε ολόκληρο το σπήλαιο υπάρχει διάκοσμος λευκού και κόκκινου χρώματος. Τον διάκοσμο αποτελούν σταλακτίτες και σταλαγμίτες σε διάφορες μορφές, κολώνες, ένας μικρός δίσκος, μικρές κουρτίνες και ένας ελικτίτης.
Κύριο χαρακτηριστικό του μεγάλου κεντρικού θαλάμου είναι ο κώνος κορυμμάτων που ξεκινά από την είσοδο και καλύπτει όλο σχεδόν το θάλαμο. Ο κώνος κορυμμάτων αποτελείται από μεγάλες πέτρες, σορούς γουανό και ,δυστυχώς, αρκετά σκουπίδια. Το γουανό παρατηρείται σε όλο το εύρος του σπηλαίου και είναι τόσο πολύ που σε μερικά σημεία σχηματίζει μικρούς λόφους.
Παρά την ποσότητα περιττωμάτων παρατηρήθηκαν μόνο δύο νυκτερίδες, οι οποίες μάλλον δεν ευχαριστήθηκαν την επίσκεψη που τους κάναμε. Εκτός των νυκτερίδων υπήρχαν και αρκετά κουνούπια τα οποία βρίσκονταν παγωμένα πάνω στους σταλακτίτες καθώς και μικρά ημιδιάφανα ισόποδα, που περπατούσαν στο γουανό. Τέλος εντοπίστηκαν και φωτογραφήθηκαν μερικοί μύκητες (μανιτάρια) που έχουν αναπτυχθεί πάνω σε ένα κομμάτι ξύλου.
Το σπήλαιο φέρει ίχνη χρήσης διαφόρων περιόδων. Σε όλο το εύρος του σπηλαίου παρατηρείται κεραμική, με τη μεγαλύτερη συγκέντρωση να είναι στο βάθος του μικρού θαλάμου με τους εμβρυακούς σταλακτίτες. Τα όστρακα της κεραμικής χρονολογούνται από τη νεότερη νεολιθική ως τα μετεπαναστατικά χρόνια. Εκτός της κεραμικής παρατηρήθηκαν και τμήματα κεραμίδων και πλιθιών αλλά είναι δύσκολο να πει κανείς αν ήταν σε χρήση μέσα στο σπήλαιο ή αν είναι απορρίμματα. Την έρευνα για τη χρήση του σπηλαίου δυσχεραίνουν οι όγκοι του γουανό που έχουν καλύψει τις επιχώσεις.
Τέλος στο σπήλαιο παρατηρούνται οστά διαφόρων ζώων. Αιγοπροβάτων, σκυλιών, πτηνών και τρωκτικών καθώς και τρία θραύσματα από καβούκι χελώνας.

Ομάδα εξερεύνησης:
ΕΣΕ ΤοΤΒΕ: Καλογερόπουλος Ηρακλής, Καλαμπούκας Κωνσταντίνος, Καλογήρου Κωνσταντίνα, Κυρκιμτζή Ισμήνη, Τρίμμης Κωνσταντίνος.
ΕΤΑΚ: Τάσος Γερονίκος, Σάκης Πάνος.

Ομάδα χαρτογράφησης:
ΕΣΕ ΤοΤΒΕ: Καλογερόπουλος Ηρακλής, Καλαμπούκας Κωνσταντίνος, Κυρκιμτζή Ισμήνη, Τρίμμης Κωνσταντίνος.
  • admin
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής

Απ:Σπηλιά του Παταράγκου 8 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #970

Παταράγκος (ο): τσομπάνος.
Ένα πρόβατό του, έπεσε κάποτε σε μία τρύπα του Καστοριανού βουνού. Ο καλός αυτός ποιμένας, κατέβηκε στην τρύπα δεμένος με σχοινί και ανέσυρε το πρόβατό του. Από τότε η τρύπα εκείνη πήρε το όνομά του.
Η τρύπα του παταράγκου...

apostolou_saxinh.jpg

Τα μυστικά του τόπου μας είναι πολλές φορές "κρυμμένα" στα ράφια κάποιας βιβλιοθήκης και το μόνο που χρειάζονται για να αποκαλυφθούν είναι ένα καλό ξεσκονόπανο και τίποτα περισσότερο...

ΥΓ. Χε, χε, χε… Μπράβο μου!

• fotakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών

Απ:Σπηλιά του Παταράγκου 8 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #971

Άμα σου πω ρε Garavela ότι ήταν ένα από τα "παράξενα" ονόματα που δεν πίστευα ότι θα το βρούμε ποτέ τι θα μου έλεγες;;; Άντε τώρα έχουμε τα "Ούπατα" και "Μαλαπέστα"....

Για να σε δω!!!
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • STARTER!
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ:Σπηλιά του Παταράγκου 8 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #979

Nio έγραψε:
Άμα σου πω ρε Garavela ότι ήταν ένα από τα "παράξενα" ονόματα που δεν πίστευα ότι θα το βρούμε ποτέ τι θα μου έλεγες;;; Άντε τώρα έχουμε τα "Ούπατα" και "Μαλαπέστα"....

Για να σε δω!!!

Για τα Ούπατα αλλά και τα Λάπατα που τα ξέχασες, μπορείς να απευθυνθείς στον Ουπατολόγο stathi-manavi ή να κάνεις τον κόπο και να ψάξεις στο Ερμηνευτικό Λεξικό της Cyberότσαρκας...
Σε ότι έχει να κάνει με τη Μαλαπέστα που εμπίπτει στη γεωγραφική μου αρμοδιότητα, η έρευνά μου μέχρι στιγμής δεν έχει αποδώσει καρπούς αλλά είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα έχω κι αυτήν την απάντηση.
  • fotakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ:Σπηλιά του Παταράγκου 8 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #980

Οι χρήστες Nio και garavelas, έγιναν ban για 6 μήνες διότι παραβίασαν το άρθ.8, παρ.12 των ανύπαρκτων κανονισμών της Cyberότσαρκας αλλάζοντας τη ροή του θέματος.
Τους ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα!
  • admin
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής

Απ:Σπηλιά του Παταράγκου 8 Χρόνια πριν #1090

admin έγραψε:
Οι χρήστες Nio και garavelas, έγιναν ban για 6 μήνες διότι παραβίασαν το άρθ.8, παρ.12 των ανύπαρκτων κανονισμών της Cyberότσαρκας αλλάζοντας τη ροή του θέματος.
Τους ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα!

Μπορεί να μην πέρασαν ακριβώς έξι μήνες από τότε που με σούταρε o admin, παρέα με τον Nio, προς γνώση και συμμόρφωση, η προσωπική γνωριμία όμως που έχω με τον ίδιο τον αρχηγό της Cyberότσαρκας, με "βοήθησε" να επιστρέψω στις δημοσιεύσεις νωρίτερα από το προβλεπόμενο χρονικό διάστημα της τιμωρίας μου.
Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω, ακόμα και του admin.
Τα Χριστούγεννα πάντως είναι ήδη κοντά, οπότε προκαταβολικά να ευχηθώ σε όλους σας (και στον admin), καλές γιορτές.

Ο "Παταράγκος" λοιπόν, λίγες εικόνες του οποίου μπορούμε να παρακολουθήσουμε αυτές τις μέρες στο βίντεο που αναρτήθηκε στη σελίδα μας, είναι προσπελάσιμος σε όλους όσους πλησιάσουνε προς τα εκεί, διότι έχει δημιουργηθεί ένα μονοπάτι που φτάνει μέχρι την είσοδό του και λειτουργεί σαν οδηγός.
Πρόκειται για ένα σπήλαιο που μπορεί να μην έχει το μέγεθος, την αισθητική και την αίγλη του γειτονικού Δράκου αλλά ανήκει κι αυτός στο σύμπλεγμα των σπηλαίων που βρίσκονται διάσπαρτα στη χερσόνησο της Καστοριάς και αξίζει εξίσου την προσοχή και τον σεβασμό μας.
Μία τσάρκα μέχρι τον Παταράγκο έχει το πλεονέκτημα να είναι μη αγχωτική κι εννοώ ότι βρίσκεται πολύ κοντά στην πόλη της Καστοριάς, εντοπίζεται εύκολα με το μονοπάτι που έχει κατασκευαστεί (αυτό είναι καλό για τους εξορμηστές αλλά πιθανόν κακό για το ίδιο το σπήλαιο), σχετικά ξεκούραστος και μπορεί να συνδυαστεί με καφέ στην παραλία της πόλης ή εξόρμηση σε κάποιο άλλο σημείο του βουνού.
Δεν παύει όμως να κρύβει παγίδες όπως κάθε σπήλαιο άλλωστε και το κάθε βήμα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικό.
Εμείς από τη δική μας εξόρμηση έχουμε να θυμόμαστε τον ζεστό ήλιο που μας συνόδευε μέχρι την είσοδο του σπηλαίου, ο οποίος αμέσως μετά έδωσε τη θέση του στο δροσερό σκοτάδι και στις όμορφες εικόνες του υπογείου αυτού κόσμου, που δεν μπορούν να αποτυπωθούν ρεαλιστικά σε κάποιο βίντεο, οποιασδήποτε διάρκειας.

Παρακάτω παρατίθεται ο χάρτης του Παταράγκου που συνέταξε το Το.Τ.Β.Ε. της Ε.Σ.Ε. όταν και εξόρμησε στην περιοχή μας πριν από περίπου έναν χρόνο.

pataragkos_map.jpg
  • fotakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ:Σπηλιά του Παταράγκου 8 Χρόνια πριν #1097

Nio έγραψε:

Για να σε δω!!!

Τα ούπατα (γούπατα κανονικά) βρίσκονται στην Κοτύλη,σε υψόμετρο 1826μ.
Άρα μας μένει μόνο ένα...............
  • stathis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μπήκε στη θερμοκοιτίδα
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.27 δευτερόλεπτα