Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Σπήλαιο των νερών

Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #189

Για μένα η καλύτερη εξόρμηση.

Ένα σπήλαιο με σταλακτίτες και σταλαγμίτες. Εμείς πήγαμε μέχρι τα 75 μέτρα περίπου.
Μετά στενεύει μπορείς να συνεχίσεις έρποντας και μετά βλέπεις το σπήλαιο να ανοίγει (πληροφορίες από μεγαλύτερους που είχαν μπει πριν πολλά χρόνια και έφτασαν ως το τέρμα).

Η ονομασία "Σπήλαιο των νερών" δεν είναι η πραγματική του ονομασία.
Το σπήλαιο ονομάζεται κανονικά "Βερπάκι" που σημαίνει Λαγούμι-Τρύπα σε μια άλλη διάλεκτο.

Περισσότερα για την εξόρμηση βλέπε εδώ και ΕΔΩ!
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • STARTER!
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ:Σπήλαιο των Νερών 9 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #193

Όταν επισκεφθήκαμε το σπήλαιο στο Καστανόφυτο ήτανε καλοκαίρι του 2007.
Ιανουάριο μήνα έχουμε και φέτος έχουμε δει αρκετά χιόνια μέχρι στιγμής.
Αναρωτιέμαι μήπως έφτασε η ώρα να ξαναμπούμε μέσα για να διαπιστώσουμε αν όντως έχει βάση η επωνυμία σπήλαιο "των νερών".
Εάν δεν έχει νερά τώρα, πότε θα έχει;
Θυμάμαι το μικρό ρυάκι λίγο μετά την είσοδο του σπηλαίου που χανότανε στο εσωτερικό του και υποθέτω ότι θα έχει μεγαλώσει.

ryaki.jpg

ΥΓ. Κάτι που δεν μου αρέσει αλλά ταυτόχρονα με προδιαθέτει και ευχάριστα είναι το γεγονός ότι συχνά, μία οποιαδήποτε "cyberότσαρκα" δεν τελειώνει με μία μόνο εξόρμηση. Στο Καστανόφυτο έχουμε πάει τρεις φορές και προβλέπω σύντομα να γίνονται τέσσερεις καθώς χειμώνα δεν έχουμε δει τι γίνεται μέσα στο σπήλαιο.
Ετοιμάστε φακούς και αντινυχτεριδικές στολές!

• garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών

Απ:Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #225

"Το σπήλαιο των νερών βρίσκεται και αυτό στον ορεινό όγκο των Οντρίων και είναι το μεγαλύτερο της ευρύτερης περιοχής. Κατά το παρελθόν έχει φιλοξενήσει αντάρτικα σώματα που είχαν εκεί το καταφύγιό τους καθώς οι δύο είσοδοί του δεν ήταν εύκολο να εντοπιστούν. Αρχικά ονομάτων και ημερομηνίες σε κάποιες από τις κολόνες του, μαρτυρούν ότι έχει παίξει τον παραπάνω ρόλο.
Πριν από 30 περίπου χρόνια ερευνήθηκε από σπηλαιολόγους οι οποίοι προχώρησαν 250 περίπου μέτρα από την είσοδο κι έπειτα σταμάτησαν καθώς στη συνέχεια το σπήλαιο κατηφορίζει απότομα και τα νερά που κυλούν μέσα του, σχηματίζουν υπόγειο καταρράκτη (!!!). Υπάρχουν και μικρές διάσπαρτες λίμνες από ένα σημείο κι έπειτα κι όσο προχωράει κανείς διαπιστώνει ότι η θερμοκρασία ανεβαίνει και γίνεται όλο και πιο ενοχλητική."

Όλα τα παραπάνω είναι κάποια από τα στοιχεία που "σήκωσα" από το γνωστό πλέον βιβλίο του Άρη Μπακαΐμη "Τα Όντρια" και το οποίο είναι ένας πραγματικός θησαυρών ιστορικών στοιχείων και μύθων αλλά και λέξεων και τοπονυμίων που σήμερα δεν χρησιμοποιούμε.
Είναι σίγουρο ότι το εν λόγω βιβλίο θα είναι πολύτιμος οδηγός σε κάποιες από τις επόμενες "τσάρκες" μας, στην περιοχή των Οντρίων.

ontria.jpg

Οι εξορμήσεις μας στο σπήλαιο των νερών, ήταν μοναδική εμπειρία για όλους και θεωρώ δεδομένο ότι σύντομα θα το ξαναεπισκεφτούμε, ακόμα πιο οργανωμένοι αυτή τη φορά αλλά με γνώμονα πάντα την ασφάλειά μας κι έχοντας κατά νου πως ότι γίνεται, γίνεται απλά επειδή μας αρέσει και για κανέναν άλλον λόγο.

[img=http://img186.imageshack.us/img186/9391/spilaionerwnmz5.jpg]

ΥΓ. Διαβάζοντας για τον υπόγειο καταρράκτη περίεργες ιδέες γεννήθηκαν στο μυαλό μου...
Υπόγειο καταρράκτη μέχρι τώρα δεν έχουμε δει...
Λες;
Μπα... δε νομίζω!

Με εκτίμηση
Damianos Garavelas
Επίγειος Καταρρακτολόγος
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ:Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #278

Κάθε ταξίδι ξεκινάει με ένα πρώτο βήμα...
Αισίως φτάσαμε στο τρίτο.
Αναρωτιέμαι μέχρι που μπορεί να φτάσει η συγκεκριμένη εξόρμηση που την κατατάσσω μαζί με τους καταρράκτες του Ζευγοστασίου στις σημαντικότερες μέχρι σήμερα.
Το σπήλαιο του Καστανοφύτου όμως, δεν είναι μέρος που το προτείνω ανενδοίαστα καθώς όσες προφυλάξεις και να πάρει κανείς, οι κίνδυνοι μέσα στο σκοτάδι, πάντα παραμονεύουν.
Τέτοια εποχή πάντως, δικαιολογεί απόλυτα τον λόγο για τον οποίο κάποιοι το ονόμασαν σπήλαιο "των νερών".

nerwn.jpg

Περισσότερα στο αναλυτικό άρθρο "Σπήλαιο των Νερών Νο 3".
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ:Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #279

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που μπήκα στο σπήλαιο των νερών.
Αυτό που είδα ήταν απίστευτο, πάρα πολύ καλό.
ΥΓ1. Έρχονται τα καλύτερα στο αναλυτικό άρθρο.
ΥΓ2. Την επόμενη φορά λίγο πιο οργανωμένα.
  • mpouris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μπήκε στη θερμοκοιτίδα

Απ:Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #285

Φίλε Garavela την ίδια απορία έχω και εγώ. Πόσες ακόμη φορές θα πάμε στο σπήλαιο των νερών? Νομίζω πάντως πως άλλη μια φορά επιβάλλεται. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι την επόμενη φορά θα φτάσω στο τέρμα εφόσον είναι αυτό εφικτό.
Το σπήλαιο είναι άκρως μαγευτικό αλλά ταυτόχρονα και επικίνδυνο και σε αυτό το σημείο θα συμφωνήσω με τον Garavela στο γεγονός ότι το σπήλαιο δεν το προτείνουμε για επίσκεψη.
Όσο για εσένα mpouri μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η πρώτη σου εξόρμηση ήταν και η καλύτερη.

ΥΓ1:Πονάνε τα γόνατα και οι αγκώνες μου.
ΥΓ2:Τόσο erping ούτε στο Στρατό δεν έκανα:S
ΥΓ3:Ήθελα να ανεβάσω φώτο αλλά δεν ανοίγει η ζωγραφική μου.
  • Stergios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Στέκεται όρθιος
ΕΙΠΑ ΑΜΑΡΤΙΑ..

Απ:Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #286

Φίλε stergio συμφωνώ μέχρι ένα όριο ότι η πρώτη εξόρμηση ήταν πολύ καλή αλλά μπορεί και όχι η καλύτερη γιατί στο μέλλον να υπάρχουν και καλύτερες.
ΥΓ1. Stergio δεν είσαι ο μόνος που πονάς, όλοι κάπου πονάμε.
ΥΓ2. Η επομένη φορά θα είναι καλύτερη.
ΥΓ3. Συγγνώμη αλλά ΥΓ3 δεν έχει .

• mpouris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μπήκε στη θερμοκοιτίδα

Απ:Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #287

Ζήσε Φλεβάρη μου να φας κάστανα.
Σπήλαιο των νερών στο Καστανόφυτο.
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια για αυτό το μέρος.
Για μένα η καλύτερη εξόρμηση μέσα στα 1,5 χρόνια που ξεκινήσαμε.
Εννοείται ότι θα ξαναπάμε...

Υ.Γ: Και μένα πονάνε τα γόνατα μου και όχι μόνο.
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • STARTER!

Απ:Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #296

Όπου νέος κι η μοίρα του...
Τον ένα τον πονάνε οι αγκώνες, τον άλλον τα γόνατα και ο τρίτος έχει γενικά συμπτώματα.
Αν ξαναμπούμε στο σπήλαιο, με την υγρασία και τα νερά που έχει εκεί μέσα, σας βλέπω όλους με αρθριτικά και καταρράκτη!!!
Μήπως η επόμενη εξόρμηση να γίνει σε κανά νοσοκομείο χρονίων παθήσεων;

ΥΓ. Εεε... και λίγα με τα υστερόγραφα... Αφήστε τα ήσυχα! Δικά μου είναι...
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ:Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #311

Κάποτε λέγαμε μεταξύ μας χαριτολογώντας, ότι θα βρούμε υπόγειες λίμνες και υπόγεια ποτάμια, χωρίς να γνωρίζουμε καν, αν υπάρχουν τέτοια θεάματα στη φύση.
Έφτασε η ώρα που τα βρήκαμε και το συναίσθημα του να βλέπεις κάτι τόσο όμορφο για πρώτη φορά είναι μοναδικό.

nerwn_4.jpg

Πολλά περισσότερα στο αναλυτικό άρθρο "Σπήλαιο των Νερών Νο3" που θα είναι και το τελευταίο της σειράς, καθώς φτάσαμε ως εκεί που μπορεί να φτάσει κάποιος με ερασιτεχνικά μέσα, και φυσικά θα είναι το καλύτερο.

Με εκτίμηση
Damianos Garavelas
Σπηλαιοκαταρρακτολόγος
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ:Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #312

Eνάμιση χρόνο μετά ο φάκελος "Σπήλαιο των Νερών" ξαναανοίγει για την cyberότσαρκα. Επίσκεφθήκαμε ξανά το σπήλαιο των νερών απλώς για να διαπιστώσουμε εάν πράγματι μαζεύει νερά τον χειμώνα και τελικώς φτάσαμε στο τέρμα της σπηλιάς. Πολλά μέτρα κάτω από το έδαφος, εσωτερικοί καταρράκτες, λιμνούλες, τούνελς...
Για την προσωπική μου εμπειρία δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί όσο και να γράφω δεν μπορώ να την αποτυπώσω.
Τις επόμενες μέρες ελπίζω να δούμε έτοιμο το θεματάκι στην αρχική.
Ο φάκελος τελικά θα κλείσει...;
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
ΑΘ10

Απ:Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #324

Με πολύ ενδιαφέρον διάβασα το κείμενο από την τελευταία επίσκεψή σας στο σπήλαιο του Καστανόφυτου!
Βγάλατε ωραίες φωτογραφίες και θα έλεγα κρίμα που δεν είχατε μια videocam μαζί να βγάζατε λίγο video και να ακούγαμε και εμείς τα νερά του σπηλαίου να τρέχουν!
Αλλά ποιός ξέρει στην επομένη επίσκεψη σας...
Καλή συνέχεια παιδιά!
  • Nikoss
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Άρχισε να μπουσουλάει

Απ:Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #325

Nikoss έγραψε:
Με πολύ ενδιαφέρον διάβασα το κείμενο από την τελευταία επίσκεψη σας στο σπήλαιο του καστανόφυτου!
Βγάλατε ωραίες φωτογραφίες και θα έλεγα κρίμα που δεν είχατε μια videocam μαζί να βγάζατε λίγο video και να ακούγαμε και εμείς τα νερά του σπηλαίου να τρέχουν!
Αλλά ποιός ξέρει στην επομένη επίσκεψη σας...
Καλή συνέχεια παιδιά!

Υπάρχει βίντεο από το σπήλαιο, απλά δεν είναι ακόμα έτοιμο.
Σε λίγες μέρες μπορεί και από αύριο να είναι έτοιμο.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο ήχος από τα νερά είναι μια χαρά απλά η εικόνα δεν λέει και πολλά λόγω του μη καλού φωτισμού.
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • STARTER!

Απ:Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #326

γειααα σας παιδια
ειμαι ο γιαννης απο χιο ...τελειο το σπηλαιο και βγαζετε πολυ ωραιες φωτο!!!!
επισης και το σαιτ ειναι απαιχτο!!! keep going!!!
  • ioannis chaviaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μπήκε στη θερμοκοιτίδα

Απ:Σπήλαιο των νερών 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #330

Σύντομα και τα βιντεάκια αγαπητέ Νίκο...
Η αρχή έγινε με τη δημιουργία του καναλιού της cyberotsarkas στο youtube κι έπεται η συνέχεια.
Δεν έχουμε καταλήξει ακόμα στον τρόπο με τον οποίο θα μοντάρουμε το υλικό που έχουμε μαζέψει από τις περισσότερες εξορμήσεις και γι’ αυτό δεν έχουμε σηκώσει πολλά βίντεο. Μακάρι να ήμασταν σκηνοθέτες ή μοντέρ – μοντελίστ (πως διάολο λέγονται, δεν ξέρω...).
Όλα θα ήταν πιο εύκολα.

Άσχετο... αλλά από τότε που στήσαμε τη σελίδα, έχω αρχίσει να διαπιστώνω τι δεν είμαστε...
Καταρχάς, όπως έχουμε ξαναπεί, δεν είμαστε ιστορικοί κι αυτό είναι το βασικότερο.
Σίγουρα δεν είμαστε σκηνοθέτες ή τεχνικοί μοντάζ, όπως δεν είμαστε και ζαχαροπλάστες ή πολιτικοί μηχανικοί.
Κάποιοι νομίζουν ότι είναι φωτογράφοι ή διαχειριστές ιστοσελίδων και κάποιοι άλλοι μακρινά ξαδέρφια του Johnnie Walker ή καταρρακτολόγοι.
Μερικοί πάλι πιστεύουν ότι θα μπορούσαν να είναι παρουσιαστές ντοκυμαντέρ ή πατεντολόγοι-εφευρέτες, ενώ υπάρχουν κι αυτοί που πιστεύουν ότι στο χωριό τους μπορεί κάποιος να συναντήσει τα πάντα, από καταρράκτες τύπου Νιαγάρα μέχρι Παρθενώνες ή πυραμίδες, ή ακόμα και φαράγγια τύπου Grand Canyon.
Και κλείνοντας (το καλύτερο πάντα μπαίνει στο τέλος), μερικοί νομίζουν πως είναι εξερευνητές...

ΥΓ1. Είμαι ο garavelas κι ακόμη δεν άρχισα... Κάτω η χούντα των admins!
ΥΓ2 (επί του πιεστηρίου). Γιάννη καλώς ήρθες κι εσύ στην παρέα μας κι ελπίζω να γνωρίσουμε σύντομα το νησί σου, καθώς νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα, το έχουμε δει μόνο πάνω σε χάρτες.
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.33 δευτερόλεπτα